W trosce o świat

o konferencji


W trosce o świat - Jak rozmawiać z uczniami o ekologii w kontekście globalnym?;

Na czym polega edukacja globalna i jak powinna być prowadzona przez nauczyciela? Czy rzeczywiście kształtowanie odpowiedzialnych postaw konsumenckich ma wpływ na procesy globalne i świat, w którym żyjemy?

Na te i inne ważne pytania odpowiemy w e-konferencji z udziałem eksperta, pana Kamila Czepiela.

pytania i odpowiedzi eksperta


14.11.2019
16:40
Pytanie:

Technika a ekologiczne wykorzystanie materiałów. Dzieci i młodzież szkolna bardzo angażują się w zbiórkę materiałów wtórnych w domu oraz w szkole np. przez zbiórkę nakrętek z tworzyw sztucznych na określony cel. W szkole rozumiany jest temat ekologiczny dobrze, że pomyślano o e-konferencji na ten temat.
Bogusław Oziemkowski

Odpowiedź:

To prawda, dzieci często angażują się w takie akcje. Z moich obserwacji wynika jednak, że często ich motywacją nie jest dbałość o środowisko, a np, ocena z zachowania lub inny profit, czasami chęć pomocy koledze/koleżance (np. gdy chodzi o zbiórkę na wózek). Dobrze, że takie akcje mają miejsce, tylko nie zaliczałbym ich wówczas w poczet edukacji ekologicznej, a już na pewno edukacji globalnej. Aby tak było, zbiórkę powinny poprzedzać zajęcia ukazujące wpływ plastiku na środowisko i innych ludzi (wydobycia ropy, emisja gazów cieplarnianych w trakcie produkcji plastiku, problem plastikowych odpadów na świecie itp.) Poza tym należy pamiętać, że recykling jest tzw. rozwiązaniem "końca rury". Pomaga lepiej zagospodarować odpady, podczas gdy powinniśmy się skupiać przede wszystkim na ograniczaniu ich wytwarzania. Cieszy mnie to, że są szkoły, traktujące ten temat komplementarnie. Oby było ich jak najwięcej.
Kamil Czepiel

14.11.2019
21:51
Pytanie:

Bardzo dziękuję za ciekawą prelekcję. Temat fascynujący. Dlaczego nie ma zajęć obowązkowych w szkole z ochrony środowiska? Gdzie szukać ciekawych nspiracji do prowadzenia interesujących zajęć z dziećmi?
Pytanie anonimowe

Odpowiedź:

To pytanie niestety nie jest do mnie - moim zdaniem takie zajęcia powinny być częścią podstawowego wychowania, natomiast wiem, że są nauczyciele, którzy tak właśnie to traktują, szczególnie w nauczaniu początkowym, kiedy to wpajamy dzieciom fundamentalne wartości. Jeśli chodzi o materiały to ponownie odsyłam do stron polecanych w prezentacji. Bardzo dużo pakietów edukacyjnych można znaleźć także na stronie https://www.zrodla.org/ w zakładce "PUBLIKACJE", gdzie zebrane zostały bodaj wszystkie materiały ze scenariuszami wydane przez nasze stowarzyszenie. Warto szukać także na stronach takich organizacji jak Polska Akcja Humanitarna, Amnesty International, Instytut Globalnej Odpowiedzialności, Fairtrade Polska, oraz na stronach organizacji ekologicznych.
Kamil Czepiel

Powyższe pytania zostały zadane podczas czatu z ekspertem MAC po premierze e-konferencji.